» Forum, Sohbet, İSKİLİP Haberleri, İskilipFM Radyo, İskilip Fotoğrafları, Resimleri, iskiliple ilgili videolar, İskilip Köyleri ve Daha Birçok İçerik.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» KöşeYazı Kategorileri

» Hit KöşeYazıları

» Son KöşeYazı Yorumları

» KöşeYazı İstatistikleri

 • KöşeYazı Sayısı 73

 • Okunma Sayısı 126515

 • Kategori Sayısı 14

 • Yorum Sayısı 162

» DEDİKODU

KöşeYazı Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (5) Beğenmeyenler (0) Toplam (5)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
   necla(+1), inoktaanokta(+1), yaqmur(+1), metinbjk(+1), senkiz(+1),
Beğen Beğenme
Sabri ÇİÇEKCİ Kategorisinde Gez
               
Paylaş
 

 

"Dedikodu dinleyen, çocuk kadar düşünceye sahiptir"
Sherwood ANDERSON
Bizimle ilgili özellikle İskilip dışında yaşayan İskilipli’lerden çok duyduğumuz bir şikâyet var;
-"Memleketimiz çok dedikoducu".
Dedikodu hemen her yerde var da yayılma hızı büyük şehirlerde küçük şehirlere göre daha yavaş olduğu için duyulmuyor. Dinledikten, hele de hııısını çektikten sonra dedikodu her yerde yapılır.
Ben dedikoduya başlanan yerde diyorum ki;
-Bakın boşboğaz olduğum için konuşulanları hemen gider söylerim falanca sana böyle diyor, diye.
Israrla anlatmaya çalışana da -Bak gider söylerim ha. Deyince hemen susuyor.
Başlıyor lafı bükmeye;
-İyi canım ben duyduydum işte. Herkez dii. Zaten her yerde gonuşuluyu.
Yok arkadaş burada konuşulmuyor.
-Canım seniynende hiç laf edimliyi. Diiceklerim geçek zaten.
Başka laf mı yok konuşulacak. Söyleyeceklerin gerçekse dedikodu olur, yalansa onun adı iftiradır. Gerçi ikisinin birbirinden farkı yok da. Kimilerine göre dedikodu biraz daha masum gibi duruyor "Dedikodunun ölü kardeşinin etini yemek" olduğu unutuluyor herhalde.
Dedikoducuyu dinleyenler bana göre dedikodu edenlerden daha kötü. Çünkü onlara fırsat veriyorlar. Hele de bunlara inananlar. Vay onların haline; Onlar için yaşamak ne kadar zordur kim bilir?
Bunu sadece İskiliplilerle sınırlamakta son derece yanlış olur yazının baş tarafına baksanıza sözün yazarı kim? Demek ki bu hastalık yabancılarda da var ve böyle yüzlerce söz bulunabilir. Belki burada daha fazla diyebilirsiniz ama emin olun değil. Dedikodudan şikâyet edenler dinleme konusunda biraz dikkatli davransalar dedikodu ortadan kalkar.
Dedikodunun sebebi bana göre işsizlik falan da değil cesaretsizlik, kendine güvenmeme, bu tür insanlara önem ve cesaret verme. İnsanların konuşabilecek kadar bilgilerinin olmayışı ve maalesef konuşacak kadar kitap okumamaları. Cesaretsizlik deyince Sultan Abdulhamit’de "Benim milletim söylemez söylenir" diyerek cesaretsizliği ne güzel anlatıyor. Halbuki duyulan sözü kaynağına teyit ettirmek doğruyu bulmanın, en güzel ve en kısa yolu. Dedikodu ile bir çok evlilik, dostluk, arkadaşlık ve ortaklıkların yıkılıp dağıldığına şahit oluruz da yine de bu illetten vazgeçmeyiz. Ancak ucu bize dokununca, canımız yanınca zıplarız.
Sevgili dostlar dedikoduyu silmek için lütfen dedikoducularla birlikte olmayın, onları dinlemeyin, eğer dinlerseniz siz kalkar kalkmaz sizin arkanızdan da başlarız.
"Birbiriniz hakkında gıybette bulunmayın. İçinizden her hangi biri, ölü bir din kardeşinizin etini yemeyi sever mi? Hiç şüphesiz bu iğrenç bulacağınız bir şeydir." (Hucûrât Sûresi - 12)
"Dedikodudan sakınınız, çünkü dedikodu zinadan daha ağır bir günahtır. Zira zina eden bir kimse tövbe edince tövbesi Allah (C.C) tarafından kabul olması umulur. Fakat dedikodusu yapılan kimse affetmedikçe dedikoducunun affedilmesi mümkün değildir." Hz. Muhammed (S.A.S.)
Saygılarımla.


Etiket : DEDİKODU,
KÖŞEYAZI BİLGİLERİ
Ekleyen : sabricicekci | Kategori : Sabri ÇİÇEKCİ | Tarih : 21.10.2011 15:32:41 | Hit : 2905 | Yorum : 6

» KöşeYazı Yorumları

KÖŞEYAZI YORUM YAZ

 
 • ugursemerci
  sayın hocam yayılma hızı diye yazmış ben istanbulda bahçelievlerde 3 yıldır aynı binada oturuyorum ilk başkarda düşüncem aynen öyleydi iskilip dedikoducu yok arkadaş burasıda böyle meğerse benim hakkımda neler söylüyorlarmış benim bunlardan çok geç haberim oldu çevreyi tanımak büyük şehirlerde uzun sürdüğünden söylenen sözleri duymuyorsunuz sadece bu birde insanlarda sizi geç tanıdığından lafınız geç balşıyor ancak bu her yerde aynı ben iskilipi çok severim ve her seferde başka bir heyecanla geliyorum memleketime nasipse nisan ayındada ordayım bırak yapsınlar arkadaş benim dedikodumu doğrusunu ben birde rabbim bildikden sonra insan dili kemiksiz ne derse desin
  18.03.2012 00:05:51


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • sanatcia
  BARIŞ ERDEM ARICI nın yazı DİZELERİNE AYNEN TIPA TIP KATILIYORUM!!TEŞEKKÜRLER BARIŞ!!!ancak sizler daha genç BİREYLER OLARAK...BU KAYPAKLIKLARA SON VERECEKSİNİZ????????o nasıl olacak?????HOCAMIN YAZDIĞI GİBİYAPARAK..DİNLEMEYEREK!!!

  22.02.2012 19:21:12


  Beğenenler (2) Beğenmeyenler (0) Toplam (2)
 • bariserdem
  Hocam bende size bir yaşadığım hikayeyi anlatayım.Okulda öğrenci işlerine gittim. ordan öğrenci belgesi aldım ve onaylatmak için sekreterin odasına girdim. Hoca şöyle baktı çorum/iskilip doğum yeri.İsmim barış dediki baban dedi aydın bir insanmış ismini barış koymuş.İskilipte dedikodudan büyü muskadan başka birşey olmaz geneli yozlaşmış insanlardır dedi.Bende tabi memleketimi savunarak hocam o eskidendi falan dedim ama hoca dedi bende çankırılıyım aynen öyle oralar bizim memleketler değişmez dedi.Yani uzun süre değişeceğine kimse inanmıyor.
  08.12.2011 18:51:14


  Beğenenler (1) Beğenmeyenler (0) Toplam (1)
 • Toplam (6) Yorum Var

» Benzer KöşeYazıları

» Copyright

2o11-2012 © K4DjR
Sitemizde yayınlanan filmler dosyalar dökümanlar yazılı görsel işitsel ve programsal içeriklerin bir kısmı kopyadır ve tanıtım amaçlıdır hak sahiplerinin isteği doğrultusunda siteden 24 saat içinde kaldırılır Ayrıca sitemizde bulunan içeriklerin bi kısmı orjinal kalitesinde değildir hayal kırıklığına uğramamak için orjinallerini satın almalısınız ve içerikleri bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C. yasalarına göre suç sayılır Butür içeriklerden sitemiz sorumlu değildir ekleyen ve kullanan üyeler tüm sorumluluğu kabul etmiş sayılır. sanalbasin.com üyesidir SiteMap | © C.C.P.