» Forum, Sohbet, İSKİLİP Haberleri, İskilipFM Radyo, İskilip Fotoğrafları, Resimleri, iskiliple ilgili videolar, İskilip Köyleri ve Daha Birçok İçerik.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» KöşeYazı Kategorileri

» Hit KöşeYazıları

» Son KöşeYazı Yorumları

» KöşeYazı İstatistikleri

 • KöşeYazı Sayısı 73

 • Okunma Sayısı 122189

 • Kategori Sayısı 14

 • Yorum Sayısı 162

» YOZLAŞAN DÜĞÜNLERİMİZ

KöşeYazı Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (8) Beğenmeyenler (0) Toplam (8)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
   ethem(+1), ikikelime(+1), senkiz(+1), valentino(+1), TuaNNa(+1), nilay(+1), zekeriyatoprak(+1), inoktaanokta(+1),
Beğen Beğenme
Recep BODUR (Esnaf) Kategorisinde Gez
               
Paylaş
 

 

Düğün sezonu açıldı. Davulcusu, sazcısı, dolmacısı yoğun bir biçimde para kazanıyorlar. Aylar, haftalar evvel bunlardan söz alınıyor, paraları veriliyor. Bu esnada görevine fazla tamahkarlık yapanlar oluyor. Nedir bunlar? Dolma dolmacının mı, düğün sahibinin mi diye soruyorum. Dolmacı fazla bahşiş alacağım diye dolmayı lengere az koyuyor, iki kaşıkta dolma bitiyor. Lengeri ters çeviriyorsun, para atıyorsun bir daha geliyor. Dolma dibinde az bir şey üzeri et dolu. İnan sofradan aç kalkıyoruz. Yapmayın etmeyin... Dolmacılar durumdan vazife çıkartınız. Hamam suyundan dost kazanıyorsunuz, bundan rant rant sağlıyorsunuz, zaten düğün sahibinden parayı alıyorsunuz bu da ne oluyor. Yazıktır günahtır, yapmayın etmeyin.

Diğer bir konu eskiden düğüne gidince millet sırasını bekler sofra hazır olunca bir kişi bu işle görevli idi. Bir sofralık insanı sırasına göre davet ederdi. Şimdi ne oluyor? İnsanlar kendini uyanık zannediyor. Daha yeni gelmiştir.Sofra temizlenmeden hemen oturuyor, gerçek İskilip beyefendisi sırasını bekliyor, bu adeti de bitirdiniz... Bir de bakıyorum rastgele davetiye dağıtmalar... Düğünüm kalabalık olsun diye insanlar bütçesini aşarak sıravari okuyor. Kardeşim bu insan bağ, bahçe, dükkan, ev komşun mu? Sınıf arkadaşın mı? durumuna göre davet et. Fantaziye kaçma borcu sen ödersin dolmayı tanımadığın yer.

Ha diğer bir gündem de çok kızdığım yeni başlayan kız evinde saz çalınması ne oluyor? Kardeşim kırk senedir çarşıdayım böyle adet görmedim. Bu iş cenaze evinde gülmeye benzer. Dehal bu adetin durdurulmasını rica etmem, elimde yetki olsa yaptırmam. Her şeyin.bir ağırlığı olması lazım.

Bir de düğünde damadın, sağdıcın allı pullu, kırmızı, yeşil yazma takmasını anlayamadım. Bizim gerçek İskilip düğünlerinde böyle adet yok kardeşim. Ben yaptım da oldu kimse demesin, herkes örfe, ananeye uysun herkes kafasına adet çıkarmasın ve özüne dönsün diyorum. İskilip'te olan her türlü yanlış hareketi uydudan takip ediyorum.

Saygılarımla...


Etiket : YOZLAŞAN, DÜĞÜNLERİMİZ,
KÖŞEYAZI BİLGİLERİ
Ekleyen : RecepBODUR | Kategori : Recep BODUR (Esnaf) | Tarih : 05.07.2011 12:36:03 | Hit : 2566 | Yorum : 7

» KöşeYazı Yorumları

KÖŞEYAZI YORUM YAZ

 
 • alptun
  daha önceleri neredeydiniz recep bey bu sorunları sizin gibi duyarlı insanlar zamanında dile getirselerdi sözüm ona adetler bu gün olmazdı, tespitlerinize katılmamak mümkün değil, ben işim gereği memleketimde yaşamıyorum ancak tatille geldiğimizde bir bakıyoruz bizim böyle bir adetimiz varmıydı noktasına geliyoruz yani biraz fransız kalıyoruz, ümit ederim sizin gibi duyarlı büyüklerimiz bu yanlış uygulamaların daha fazla içimize girmesine müsaade etmez, yeni yazılarınızı bekliyorum, saygılarımla...
  13.07.2011 22:50:03


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • valentino
  Ben yalnız bir konuda sizinle aynı fikirde değilim Recep bey.. Ordaki yazınızda kız evinde saz çalınıyor diye şöyle bir cümle kullanmışsınız ‘‘Bu iş cenaze evinde gülmeye benzer’’ demişsiniz.. Nasıl oluyorda düğün olan bir evi cenaze evine benzetebiliyorsunuz onu anlamadım... Kız evinden cenaze çıkmıyor Recep bey.. Şunu unutmayınki kız evide düğün evi olduğu için onlarında eğlenmeye hakları var diye düşünüyorum haksızmıyım?
  10.07.2011 11:33:56


  Beğenenler (1) Beğenmeyenler (0) Toplam (1)
 • hasanusta
  DEĞERLİ KARDEŞİM SANA KATILMAMAK ELDE DEYİL DÜĞÜN KONUSUNDA ÖLENEMLİ
  KONULARA DEĞİNMİŞSİN BU YAPILANLAR ÇOK KİŞİNİN DİKKATİNİ ÇEKMEKTEDİR
  BU KONULARI DİLE GETİRİP YORUMLADIĞIN İÇİN SANA TEŞEKKÜR EDİYORUM
  07.07.2011 13:07:04


  Beğenenler (1) Beğenmeyenler (0) Toplam (1)
 • Toplam (7) Yorum Var

» Sonraki KöşeYazıları

» Copyright

2o11-2012 © K4DjR
Sitemizde yayınlanan filmler dosyalar dökümanlar yazılı görsel işitsel ve programsal içeriklerin bir kısmı kopyadır ve tanıtım amaçlıdır hak sahiplerinin isteği doğrultusunda siteden 24 saat içinde kaldırılır Ayrıca sitemizde bulunan içeriklerin bi kısmı orjinal kalitesinde değildir hayal kırıklığına uğramamak için orjinallerini satın almalısınız ve içerikleri bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C. yasalarına göre suç sayılır Butür içeriklerden sitemiz sorumlu değildir ekleyen ve kullanan üyeler tüm sorumluluğu kabul etmiş sayılır. sanalbasin.com üyesidir SiteMap | © C.C.P.