» Forum, Sohbet, İSKİLİP Haberleri, İskilipFM Radyo, İskilip Fotoğrafları, Resimleri, iskiliple ilgili videolar, İskilip Köyleri ve Daha Birçok İçerik.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» KöşeYazı Kategorileri

» Hit KöşeYazıları

» Son KöşeYazı Yorumları

» KöşeYazı İstatistikleri

 • KöşeYazı Sayısı 73

 • Okunma Sayısı 109804

 • Kategori Sayısı 14

 • Yorum Sayısı 162

» İSKİLİP’TE RAMAZAN İLAHİCİLERİ

KöşeYazı Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Mustafa YOLCU Kategorisinde Gez
               
Paylaş
 

 

İskilip’te ramazanla birlikte, teravih namazından sonra ve sahur vaktinde cami minarelerinden ilahi söylenirdi. Annelerimiz saclarda mayalı yapar, dışarıdan ilahi sesi sabahın mamurluğunda çınlardı. İlahi söylenen camilere de evlerden sahur yemeği giderdi.

İlahiler ramazanın başında başka, ortasında başka, sonuna doğru elveda ramazan diye başlardı.
Bayramda ise sokaklarda bir tarafta topçular, bir tarafta nareciler, ilahicilerde sırığın ucuna bağladıkları havlu ile aşağıdaki manileri söyleyerek dolaşır, bahşiş toplarlardı. Gidilen evde isimler evin sahibine uygun olarak söylenir, bayram daveti olan evlerde davet yemeğine katılıp giderlerdi. Bazı evlerde sırığa havlu benzeri şeyler bağlanırdı.

Rahmetlik kambur Hamdi vardı. Kulağı az duyardı. Bayramlaşmak için bir eve yanındaki arkadaşı ile giderken " Hasan bayramlaşmaya gidince, önümüze baklavu koyarlar. Tabaktaki paklavunun ikisini yeme yelimde bırakalım. Sonra ayıp olur ha." Diye bağırarak söylemiş. Hamdi kendine göre yavaş söylemiş ama onun bu konuşmasını gittiği ev halkıda duymuş, başlamışlar gülmeye. Bayramlaşmaya gelince, önlerine gelen baklavunun ikisini yemeyip bırakmışlar. O bembeyaz kıyır kıyır İskilip paklavusunu. Birisi bir tabak baklava gönderse de geçmişine dua edip yesek değilmi.

Ramazan Bayramı Manileri

Yeni cami direk ister
Söylemeye yürek ister
Benim karnım toktur emme
Arkadaşım börek ister
x x x
Çarşı cami baştan başa
Keklik seker taştan taşa
Sana derim Mustafa paşa
Bayramın mübarek olsun
x x x x
İlahici kapıya geldi
Ev kalkına selam verdi
Darılmayın ilahici
Bahşişi almaya geldi

Mustafa Yolcu

Etiket : İSKİLİPTE, RAMAZAN, İLAHİCİLERİ,
KÖŞEYAZI BİLGİLERİ
Ekleyen : mustafa36 | Kategori : Mustafa YOLCU | Tarih : 19.08.2012 21:52:36 | Hit : 1526 | Yorum : 0

» KöşeYazı Yorumları

KÖŞEYAZI YORUM YAZ

 

» Copyright

2o11-2012 © K4DjR
Sitemizde yayınlanan filmler dosyalar dökümanlar yazılı görsel işitsel ve programsal içeriklerin bir kısmı kopyadır ve tanıtım amaçlıdır hak sahiplerinin isteği doğrultusunda siteden 24 saat içinde kaldırılır Ayrıca sitemizde bulunan içeriklerin bi kısmı orjinal kalitesinde değildir hayal kırıklığına uğramamak için orjinallerini satın almalısınız ve içerikleri bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C. yasalarına göre suç sayılır Butür içeriklerden sitemiz sorumlu değildir ekleyen ve kullanan üyeler tüm sorumluluğu kabul etmiş sayılır. sanalbasin.com üyesidir SiteMap | © C.C.P.